Potala, o.p.s.

Techung – populární tibetský zpěvák poprvé v Praze

Datum / čas
14/10/2014
18:00


Techung and Band

Populární exilový tibetský zpěvák Techung zahájí v Praze své první evropské turné a představí nové album tradičních i současných tibetských písní. Koncert se koná pod záštitou občanského sdružení POTALA a mezinárodní konference FORUM 2000. Techung je v současnosti považován za jednoho z nejvýznamnějších interpretů tibetské hudby. Vyrostl v indické Dharamshale, kam jeho rodina uprchla z rodného Tibetu po čínské okupaci, a studoval hudbu na tamním Tibetském institutu múzických umění ( TIPA). Po emigraci do USA se stal spoluzakladatelem souboru tibetského tance a opery Chaksampa a vystupoval s ním nejen v USA, ale i v Evropě a Asii. Před několika lety si založil vlastní kapelu ve složení Michel Tyabji ( bicí), Kito Rodriguez( baskytara), Rinzing Wangyal ( kytara) a Sherep Wangmo ( zpěv). Pravidelně vystupují na různých benefičních koncertech na podporu Tibetu, na výročních koncertech pro Tibet House v Carnegie Hall a v posledních letech často zahajovali veřejná vystoupení Jeho Svatosti Dalajlamy.

Hlavní Techungovou devizou je jeho nezaměnitelný charizmatický hlas. „Je to jeden z nejkrásnějších hlasů, jaký jsem kdy slyšela, dokáže vyjádřit nepřeberné množství emocí. Od první písně, vyjadřující touhu po domově až po závěrečnou píseň plnou radosti a energie, která nás všechny zvedla ze sedadel, jsem vše velmi intenzivně prožívala a divadlo jsem opouštěla v povznesené náladě.
Marianne, Washington, září 2013.

Techugnova hudba zazněla v mnoha hraných i dokumentárních filmech, např. Everest, Windhorse( 1998), What Remains of Us (2004), Dreaming Lhasa (2006), Blind Sight (2007), Dalai Lama Renaissance (2008), Fire Under the Snow ( 2008) a dalších. Jeho diskografie zahrnuje více jak 10 sólových CD.

Techung:
“ Hlavním cílem našeho turné je přispět k uchování tibetského kulturního odkazu, hudby a také boje za svobodu. Tibetské komunity v exilu i uvnitř Tibetu se neúnavně snaží o zachování jedinečného tibetského kulturního dědictví. Také náš boj za svobodu je jedinečný, protože jsme přesvědčeni, že je třeba vše řešit prostřednictvím nenásilí a lidského porozumění. Pokud se nám to podaří, může to sloužit jako inspirace pro řešení konfliktů i jinde ve světě. Chceme prostřednictvím naší hudby oslovit co nejširší veřejnost a připomenout světovému společenství, že Tibet v současnosti prožívá velmi náročné období“.