Potala, o.p.s.

Buddhismus v kostce, základy pro buddhistickou praxi a studium

Kroužíte kolem buddhismu už dlouho, ale ještě jste neudělali první krok? Líbilo se Vám zařijové učení Jeho Svatosti Dalajlamy? Máte doma Čtyři vznešené pravdy a chtěli byste jim už konečně přijít na kloub?  Nebo je vám buddhismus jen prostě „tak nějak sympatický“? Pak by vás mohlo zajímat, že pět vám podobných se rozhodlo pustit se do buddhistického studia pěkně od podlahy a tímto vás srdečně zvou, abyste se k nim připojili!

Chystáme se studovat text, který se nazývá Buddhismus v kostce, základy pro buddhistickou praxi a studium od autorů lamy Ješeho, lamy Zopy rinpočheho a ctihodné Amy Miller. Jedná se o základní buddhistický kurz Nadace pro zachování mahájánové tradice a do češtiny jej přeložila ctihodná Tenzin Palmo, která nás bude studiem na dálku provázet. A abychom na studium nebyli jen každý sám za sebe a mohli se vzájemně obohacovat o myšlenky, rozhodli jsme se pro pravidelná měsíční setkávání.

Jak to bude probíhat

Přibližně 3 týdny před setkáním obdržíme od ctihodné Tenzin Palmo k prostudování český text včetně otázek k zamyšlení a diskuzi nad daným tématem. Každý si sám za sebe připraví odpovědi a během společného setkání budeme o těchto otázkách diskutovat. Pokud na něco nepřijdeme ani společnými silami, napíšeme si o radu Tenzin Palmo. Součástí setkání budou i krátké buddhistické modlitby a meditace.

Měsíční témata

 2.  11. – 3.  12.  Buddhistické útočiště
 7.  12. – 8.  1.  Karma, Čtyři vznešené pravdy
 11. 1. – 4. 2.  Mysl,  Meditace, Rozdělení učení (Hínájána, Mahájána)
 8. 2. – 4. 3.  Učitel, Smysl života, Pomíjivost a smrt
 8. 3. – 1. 4.  Zřeknutí se a Bódhičitta
 5. 4. – 6. 5.  Prázdnota
 10. 5. – 3. 6.  Úvod do tantry, Rady pro každodenní praxi, shrnutí všeho a… nakonec velká oslava vytrvalosti!

Kdy: vždy 1. úterý v měsíci, začínáme 3. 12. od 18:30
Kde: Potala, Horovo náměstí 3, Praha 8 – Libeň
Proč: To víte nejlépe vy sami! 🙂 Pokud víte a máte chuť to zkusit, přihlašte se nejpozději do 11. 11. na dharma@potala.cz a my vám pošleme podrobnější informace.

Těšíme se na setkání!

Jitka, Láďa, Renata, Zuzana a Žaneta

 

Představení ctihodné Tenzin Palmo

Ctihodná Tenzin Palmo (Markéta Bartošová) potkala budddhismus tibetské tradice na Novém Zélandu, když se přihlásila jako dobrovolnice do centra Nadace pro zachování mahájánové tradice. Na radu svých buddhistických přátel se pak vydala do nepálského kláštera Kopan, kde přijala útočiště (oficiálně se stala buddhistkou) od lamy Zopy rinpočheho. Tři roky na to, v březnu 2012, přijala mnišské sliby od Jeho Svatosti Dalajlamy. Od té doby žije a studuje v italském Institutu lamy Congkhapy.