Potala, o.p.s.

Alikvotní festival „Pražské Znění“

Datum / čas
12/09/2008 - 14/09/2008
15:00 - 19:00


Světová alikvotní špička v Praze

Festival "Pražské Znění" je již tradičním místem setkání zájemců o alikvotní nebo také harmonický zpěv. Letošní ročník obsazením největších světových alikvotních es aspiruje na mimořádnou alternativní hudební událost roku.

Všichni, kdo mají chuť na chvíli zvolnit tempo a vychutnat si příjemné chvíle s autentickou a osobitou hudbou, mají šanci. Je pro ně připravena série ojedinělých koncertů, které se uskuteční v historických prostorách Novoměstské radnice na Praze 2. Program festivalu doplní také hudební workshopy a dílny. Možnost nahlédnout do dílen největších světových mistrů alikvotního zpěvu má tak každý zájemce o zpěv a zvuk jako takový. Festival proběhne ve dnech 12.-14.září.

Ve čtyřech festivalových koncertech se představí vynikající švýcarská skupina "Stimmhorn" v obsazení Christian Zehnder, Balthasar Streiff, která svým vystoupením, postaví alikvotní zpěv do trochu jiného světla. Významným hostem festivalu se letos opět stane německý alikvotní zpěvák Wolfgang Saus, legenda harmonického zpěvu David Hykes v doprovodu perkussisty a jazzmana Alana Vitouše, Igor Angelov a mužský vokální ansámbl Polyphonion, mongolská skupina Hosoo&Transmongolia a německá intuitivní zpěvačka Regina Lindinger. Alikvotním dialogem zahájí festival v pátek duo "Vola voce" (žačka indického Svámí Sri Sai Kaleshwary Claudiha Gayatri Matussek a bonnský alikvotní zpěvák a sbormistr Lothar Berger).

A co je to vlastně alikvotní zpěv? Unikátní hlasová technika vychází z prastarého způsobu zpěvu, který hraje dodnes v některých zemích důležitou roli při předávání příběhů. Je živý například v Mongolsku, Tuvě nebo Tibetu. Jeho kořeny najdeme v mnoha kulturách po celém světě – od staré tradice Mongolska, Arábie, Afriky, Mexika přes židovskou kabalistickou tradici až po křesťanství s jeho gregoriánským chorálem nebo posvátný zpěv a modlitby tibetských mnichů.

Festivaloví hosté budou mít ojedinělou možnost nasát na koncertech atmosféru dávných věků, odnést si neopakovatelné zážitky a zároveň se dozvědět spoustu nových, zajímavých informací.

Vstupenky jsou již v předprodeji v síti Ticketpro.

Na organizaci festivalu se podílí hudební agentura Hathor a Novoměstská radnice. Festival proběhne pod záštitou Francouzského institutu.

Kompletní program festivalu najdete na www.alikvotnifestival.cz