Potala, o.p.s.

Bön: nejstarší zdroj tibetské kultury v dnešní době

Datum / čas
06/04/2009
18:00 - 20:00


Původní tibetské animistické a šamanské náboženství bön je dodnes přítomné v životním stylu mnohých Tibeťanů, přesto se o něm v Evropě moc neví. Uctívání přírodních elementů nebo záliba ve věštění prostřednictvím snů mají základ právě v bönu, stejně jako symbolika modlitebních praporků lungta. Po příchodu buddhismu do Tibetu spolu bön s buddhismem soupeřily, ale také se navzájem inspirovaly.

Bön buddhismus, jak se nazývá dnešní forma této starobylé duchovní tradice, se po okupaci Tibetu Čínou podařilo přenést do indického a nepálského exilu. Tam existuje několik klášterů s propracovaným systémem vzdělávání mnichů i mnišek i uprchlické komunity s laickými školami a dalšími institucemi. Nauky bönu se působením bönistických lamů rozšířily i v západních zemích, kde mají několik tisíc stoupenců. Ve Spojených státech amerických se o bön začala zajímat i lékařská věda: jmenovitě o léčebné účinky speciální jógy trul khor spojené se zadržováním dechu.

Bön v historické, ale hlavně v dnešní živé podobě je tématem přednášky pro širší veřejnost, která se koná 6.dubna 2009 od 18.00 do 20.00 hodin ve Velkém sále Novoměstské radnice na pražském Karlově náměstí. O své znalosti bönu se podělí badatelé Daniel Berounský z Ústavu jižní a centrální Asie FF UK a Alejandro Chaoul z University of Texas ve Spojených státech amerických. Po přednášce bude volně přístupná výstava Tibet mysli v přilehlých prostorách radnice. Od 21.00 hodin proběhne ve Velkém sále hudební a taneční projekt Théa Jany Fabiánové, Radka Krampla a Tomáše Reindla jako benefiční představení na podporu tibetské kultury. Podrobněji o přednášce v přiložené pozvánce. Konsekutivní tlumočení zajištěno. Přijďte.