Potala, o.p.s.

Ct. Tenzin Palmo: Když štěstí zvenku nepřichází

Datum / čas
02/03/2019
08:00 - 16:00


Celodenní seminář s přestávkou na oběd cca mezi 12:00 – 14:00

Hledání štěstí v podnětech zvenčí nemívá dlouhého trvání. Hledání trvalého štěstí prostřednictvím pomoci a podpory ostatních je lepší volbou. Přijďte si poslechnout Buddhův příběh, podstatu Čtyř pravd o utrpení a z nich vyplývající právě to, že péče o ostatní bytosti je pro dosahování štěstí zásadní. Toto ale není jen buddhistické téma – v něm je pak ale rozšířeno o pohled na prázdnotu všech jevů a probuzení bódhičitty – velkého soucítění.

Mohou nám peníze, předměty okolo nás, lidé nebo pracovní úspěchy přinést opravdové štěstí? Nebo je to tak, že „hledat štěstí ve vnějších věcech je jako hledat orlí hnízdo na dně oceánu“? Přijďte si poslechnout Buddhův příběh a dozvědět se něco o tom, co buddhismus říká o štěstí – o tom, že největší překážkou našeho štěstí je naše vlastní sebestřednost a že péčí o ostatní cítící bytosti a o jejich potřeby nalezneme hluboké uspokojení i my sami.

Proč je naše současná situace ne úplně uspokojivá? Můžou za to druzí, nebo my sami? Proč bychom měli vnímat všechny cítící bytosti s láskou bez ohledu na to, jak se k nám zrovna chovají? Co je to bódhičitta, mysl osvícení a jak ji získat? Vidíme svět kolem nás tak, jak doopravdy existuje? Budeme mít celý den na to, abychom na tyto a další otázky hledali odpověď. Povídání bude doplněno vedenou meditací.

Ctihodná mniška Tenzin Palmo přijala mnišské sliby v tibetské buddhistické tradici od Jeho Svatosti dalajlamy v roce 2012. Pak v italském Institutu lamy Congkhapy dokončila Základní program buddhistických studií a nyní pátým rokem žije a studuje v tibetském exilovém klášteře Kopan v Nepálu.