Potala, o.p.s.

Döndub Wangčhen: Tibet a Olympijské hry v Pekingu – projekce filmu a debata

Datum / čas
24/01/2022
17:30

Místo konání
Kampus Hybernská


Döndub Wangčhen, tibetský filmař, autor dokumentu Nechat strach za sebou (Leaving Fear Behind), za nějž si v Číně odpykal 6 let vězení, přijede do Prahy.
Zastavení v Praze ve dnech 21. – 25. ledna 2022 je součástí jeho cesty po řadě evropských zemí (Francie, Německo, Švýcarsko, Nizozemsko, Rakousko aj.). Vpředvečer dalších olympijských her, jejichž organizaci Mezinárodní olympijský výbor svěřil již podruhé Číně, se chce podělit o svůj osobní příběh a diskutovat o souvislostech olympiády pro Tibeťany.
V pondělí 24.1. v Kampusu Hybernská 4, Praha 1 od 17:30 hod. proběhne projekce filmu Nechat strach za sebou (Dhondup Wangchen: Leaving Fear Behind, tibetsky Džigdel, Čína 2008, 25 min., tibetsky a anglicky, s českými titulky)
Neobvyklý film natočený tajně v Tibetu zachycuje atmosféru pod nadvládou Číny, souvislosti a symboliku olympijských her a otázku návratu dalajlamy. Tým filmařů samouků z východního Tibetu, Dhondup Wangchen (zemědělec) a jeho přítel Golog Jigme (mnich), natočili více než 35 hodin rozhovorů s obyčejnými Tibeťany o třech hlavních tématech: nadvláda Číny v Tibetu, olympijské hry v Pekingu a dalajlama. Film byl v ČR uveden v rámci Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM 2009.
Od 18 hod. se uskuteční veřejná debata na téma „Tibet a Olympijské hry v Pekingu“

Diskutovat budou:
Döndub Wangčhen
Wangpo Tethong, ředitel International Campaign for Tibet Europe
prof. PhDr. Olga Lomová, CSc., FF UK, sinoložka, spoluzakladatelka projektu Sinopsis
Dr. Jarmila Ptáčková, Ph.D., Orientální ústav AV ČR, sinoložka a tibetoložka
Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR
Mgr. Linda Sokačová, ředitelka české pobočky Amnesty international
Debata je otevřená pro studenty i veřejnost.

Prosíme všechny, kdo mohou a chtějí 𝗽𝗼𝗱𝗽𝗼𝗿̌𝗶𝘁 𝗿𝗲𝗮𝗹𝗶𝘇𝗮𝗰𝗶 𝗽𝗿𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺𝘂 𝘃 𝗖̌𝗥 nebo přímo další 𝗱𝗼𝗸𝘂𝗺𝗲𝗻𝘁𝗮𝗿𝗶𝘀𝘁𝗶𝗰𝗸𝘆́ 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁 𝗗𝗼̈𝗻𝗱𝘂𝗯 𝗪𝗮𝗻𝗴𝗰̌𝗵𝗲𝗻𝗮, aby své příspěvky posílali na 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗽𝗮𝗿𝗲𝗻𝘁𝗻𝗶́ 𝘂́𝗰̌𝗲𝘁 𝗣𝗼𝘁𝗮𝗹𝗮, 𝗼.𝗽.𝘀. 𝘂 𝗙𝗜𝗢 𝗯𝗮𝗻𝗸𝘆 𝗰̌.𝘂́. 𝟮𝟰𝟬𝟬𝟴𝟰𝟰𝟳𝟬𝟯/𝟮𝟬𝟭𝟬, 𝗩𝗦: 𝟮𝟬𝟮𝟮. Na požádání vystavíme darovací smlouvu. Děkujeme!