Potala, o.p.s.

FILMOVÝ KLUB: Mr. and Mrs. Iyer – bollywoodský film

Datum / čas
14/02/2007
19:00 - 22:00


Mínakši pochází z velmi ortodoxní brahmánské rodiny. Je provdaná v Kalkatě, ale se svým malým synem na návštěvě u rodičů v horách, kde otec pracuje jako správce rezervace, původně ale pocházejí z Tamil Nádu. Tchýně ale onemocněla a manžel si přeje, aby se Mínakši vrátila autobusem domů. Když ji rodiče vyprovází k autobusu požádají známého fotografa, který shodou okolností cestuje stejným autobusem, aby na ni po cestě dohlédl.

Během cesty se ale dostanou do potíží, projíždí oblastí, kde došlo k teroristickým útokům. Hindové jsou přesvědčeni, že jsou za ně odpovědní muslimové, a hledají odplatu. Prověřují i cestující v autobuse. Někteří si musí sundat i kalhoty (doufám, že to chápu správně, když se domnívám, že kvůli obřízce). Jenže před krátkou chvílí fotograf Rádža prozdradil Mínakši, že Rádža je pouze přezdívka, že jeho skutečné jméno je Džehangir a že je muslim.

Chce autobus opustit, aby neohrozil ostatní cestující. Pro Mínakši je to otřes, protože nesmí přijít do užšího kontaktu se člověkem jiného náboženství. Ale tváří v tvář okolnostem prohlásí před hinduistickými extrémisty (a také před ostatními v autobuse), že Rádža je její manžel, aby mu zachránila život. Jenže tím celá zaležitost nekončí. Uvíznou na několik dnů v horské vesnici, musí se společně ubytovat a také společně jíst, pít a vůbec dělat spoustu věcí, které jsou pro Mínakši takřka nemyslytelné, aby přesvědčili své okolí.  A při tom všem pořád vůbec není jisté, zda to k něčemu bude, zda se podaří Rádžu (Džehangira) zachránit.