Potala, o.p.s.

FLIM – DOGPA, nomádi Tibetu

Datum / čas
07/05/2019
18:45 - 20:15


USA 2016, 79 min., režie: Yan Chun Su  (česká transkripce jména: Jan Čun-su)

dokumentární film

tibetsky s českými a anglickými titulky

po projekci beseda s režisérkou v angličtině s tlumočením do češtiny

VSTUPENKY: https://kinosvetozor.colosseum.eu/incoming.aspx?eventid=90174&mrsid=1

Film Dogpa, natočený na vysokohorské náhorní plošině východního Tibetu, je intimním portrétem široké nomádské rodiny, jejíž život se ocitá na hranici nevratné změny.

Pastviny Tibetské náhorní plošiny jsou prameništěm největších tibetských řek, na jejichž vodě závisí život poloviny lidstva. Tibetští nomádi, nazývaní DOGPA, se po této krajině toulají již tisíce let. V posledních deetiletích se tyto kdysi bujné pastviny čím dál rychleji mění v poušť.

Díky ojedinělému přístupu k rodinnému životu rozvětvené nomádské rodiny, která je v centru dění  této drastické historické změny, film Dogpa odkrývá bezprecedentní environmentální a sociopolitické síly, které zatlačují tibetské nomády na hranici jejich existence.

Bohaté nahlédnutí do každodenního života a rodinných vztahů, zejména vztahů Tamku – teenagerské matky samoživitelky, staršího nomáda Döngji a Jithan – matky dvou chlapců, je  hluboce osobní, zároveň ale ilustruje univerzální otázky genderu, svobody, adaptování se na změnu klimatu a nezdolnost lidského ducha.