Potala, o.p.s.

Khänpo Cchulthim Tändzin: Léčebná praxe Sipä Gjalmo podle tibetského bönu

Datum / čas
25/01/2023
18:00 - 21:00

Místo konání
Potala – Himálajské centrum


V úvodu Rinpočhe vysvětlí princip božstva Sipä Gjalmo a jeho léčivé formy Ješe Walmo, předá instrukce a zmocnění (lung) ohledně meditační vlastní praxe spojené s postojem, vizualizací a léčivou mantrou. Dále vysvětlí, jaký je vztah mezi fyzickou nemocí a poruchami naší mysli a pocitů a jak můžeme pomocí této léčebné praxe obojí vyléčit. Seznámí posluchače s tibetskými jógovými praktikami calung, zaměřenými na kontrolu nad energetickými kanály a tělesným větrem (nádí a prána). Na závěr Rinpočhe provede rituál sváteční oběti Léčebné praxe Sipä Gjalmo a praxe Léčivé vody Sipä Gjalmo, pomocí nichž předá požehnání božstva a jeho ochrannou šňůrku.

Sipä Gjalmo, královna vesmíru, je hlavním hrozivým ochranným božstvem tradice bönu, chrání a léčí všechny cítící bytosti. Má tmavě modrou barvu a tři tváře: pravá tvář je bílá, levá červená a uprostřed je modrá tvář. Jede na mule a v 6 rukou třímá: praporec vítězství, meč zhotovený z blesku, dýku phurpu, zrcadlo, hák a misku z lebeční kosti naplněnou krví. Její tělo je zabaleno v lebkách a čerstvě stažené kůži. Ti, kdo se k ní obracejí, ji prosí o osvobození světa od zla a nastolení věčně trvajícího míru.

Ješe Walmo, ochránkyně moudrosti, je osvícená bytost a aspekt moudrosti Sipä Gjalmo. Je speciální ochránkyní bönistické dzogčhenové doktríny a veškeré moudrosti bönu. Má tmavě modrou barvu, jednu tvář a dvě ruce. V pravé drží planoucí meč z blesku, v levé vázu. Je oděná do tygří kůže a stojí na lotosovém květu, obklopená plameny spalujícími veškerou nevědomost.

Doporučený příspěvek za lekci je 500,- Kč na osobu.