Potala, o.p.s.

Koncept života a smrti v tibetské tradici Bön

Datum / čas
12/11/2011
19:00 - 21:00


Tibetský láma Mänri Lobpön Rinpočhe,
hlavní učitel bönistického exilového kláštera Mänri
během své přednášky představí učení o životě, smrti a zrození
v prastaré tibetské tradici Bön.

V rámci přednášky předá Rinpočhe iniciaci dlouhého života Cchewang Čharima.
Jedná se o učení, které pochází od významného siddhi a dzogčhenového mistra Cchewang Rigdzina, který tuto sádhanu dlouhého života sestavil na Ptačí hoře nedaleko hory Kailás jako odpověď na mnoho utrpení a neštěstí, které viděl mezi svými následovníky i běžnými lidmi, obzvláště pak utrpení plynoucí z předčasné smrti a krátkého života.

Dodnes je tato iniciace mezi následovníky tradice Bön velmi živá a je to jedna z nejčastěji udělovaných iniciací dlouhého života.
Je velmi užitečná pro lidi, kteří se dostali do náročného životního období, potýkají se s různými zdravotními potížemi a nepřízní "osudu" a kteří cítí, že se jejich život zkracuje.

V rámci iniciace předá Rinpočhe také mantru dlouhého života, která je jakousi esencí sádhany, jejímž recitováním je možné vytvořit příznivé okolnosti pro dosažení hojnosti, příznivého osudu, překonání životních překážek a nastolení podmínek pro dlouhý život.

Iniciace je také vytvořením spojení s dzogčhenovou linií Namkha Truldzö, které je Cchewang Rigdzin držitelem, a pochází od důležitého siddhi Drenpa Namkhy, tertöna, mistra mnoha dzogčhenových nauk a linií učení nejen tradice bön, ale i buddhistické tradice ňingma.