Potala, o.p.s.

LOSAR – Tibetský nový rok

Datum / čas
05/02/2019
08:00


V úterý 5. února začíná tibetský nový rok země a prasete v ženském aspektu.

Od  9 hod. ráno se v Himálajském centru bude konat tradiční novoroční obřad spojený s vyvěšováním tibetských modlitebních praporků a společným obědem.

Obřad povede Tenzin Palmo, česká mniška tibetské buddhistické školy Gelug, která v současné době žije v ženském klášteře v Nepálu. S Tenzin Palmo připravujeme na březen celodenní seminář, podrobnosti budou k dispozici začátkem února.

 

Sejdeme se před devátou hodinou tak, abychom v devět mohli začít „NOVOROČNÍ MEDITACI“. Buddhismus říká, že výsledky jakéhokoli našeho jednání záleží na motivaci, která nás k němu vede. Během půl hodinky až čtyřiceti minut se budeme snažit uvědomit si skvělý potenciál našeho života a také to, jak bychom ho chtěli využít. Pokud jste nikdy předtím nemeditovali, vůbec nevadí!
Následovat bude LAMA ČOPA, jak tomu říkají Tibeťané, neboli poděkování všem našim učitelům a uvědomění si jejich laskavosti. Tato puja, zpívaná především v tibetštině a s hlavní shrnující modlitbou v češtině, je tradiční losarovou záležitostí všech klášterů školy Gelug, ke které patří i ten můj. Její součástí je takzvaný Tsog – požehnání nejrůznějších dobrot, které se potom rozdělí mezi účastníky. Můžete tedy přinést na oltář cokoli, co neteče, nelepí a snadno se dělí – nejlépe balené menší kousky. Losar je velmi příznivý den pro jakékoli ctnostné aktivity a zásluhy z nich tradičně věnujeme dlouhému životu Jeho Svatosti Dalailamy, ale také třeba úspěchu nejrůznějších projektů, nebo lidem, kteří jsou zrovna v těžké situaci. Můžete popřemýšlet, kam byste chtěli svá dobrá přání nasměrovat a napsat si par poznámek, které společně přečteme. Puja zabere tak hodinku a pul.
No a potom VYVĚSÍME TY PRAPORKY a dáme si společný oběd z toho, co kdo přinese, takzvaný, Pot Luck. A bude-li chuť, můžeme potom ještě posedět a popovídat u čaje.