Potala, o.p.s.

Osm veršů transformace mysli – cesta od sebestřednosti k altruismu II

Datum / čas
03/11/2015
17:00 - 20:00


Pravidelná setkání a diskuse inspirované knihou Jeho Svatosti dalajlamy a jeho prvním veřejným buddhistickým učením v Česku.

Jeho Svatost dalajlama často říká, že je dobré si uvědomit, jak moc jsme si všichni podobní. Všichni si přejeme štěstí a toužíme se vyhnout utrpení, avšak většinou hledáme štěstí tam, kde jej nikdy nemůžeme najít. Hledat štěstí ve vnějších věcech je jako hledat orlí hnízdo na dně oceánu. Buddhismus učí, že vlastního štěstí dosáhneme, pokud se budeme upřímně zajímat a starat o štěstí druhých, a že kvality jako soucítění a laskavost jsou tím nejvzácnějším pokladem.

Knížka, kterou  budeme společně studovat, „Transformace mysli – Osm veršů o vyvíjení soucitu a transformaci vašeho života“ od Jeho Svatosti dalajlamy, je především komentářem k Osmi veršům transformace mysli (textu tibetského mistra gešeho Langri Thangpy) a učením o tom, jak se zbavit negativních stavů mysli a probudit bódhičittu – touhu dosáhnout dokonalého stavu osvícení ku prospěchu všem cítícím bytostem. Jeho Svatost v ní však také vysvětluje základní prvky buddhismu a dotýká se důležitých témat, jako je pomíjivost, prázdnota inherentní existence aj.

Knihu budeme studovat během pěti setkání. Zhruba 3 týdny před setkáním dostaneme od ctihodné Tenzin Palmo audionahrávku s vysvětlením a doplněním k dané části knihy. Knihu si přečteme a nahrávku poslechneme každý sám před setkáním. Na setkání s ostatními studenty budeme probírat případné otázky a dopady praxe do našeho každodenního života. Po dokončení cyklu budeme mít jedinečnou možnost zúčastnit se čtyřdenního závěrečného reatreatu vedeného ctihodnou Tenzin Palmo (asi v únoru 2016).

Termíny setkání: každé 1. úterý v měsíci od října do února od 18:00 do cca 21:00

6. 10., 3. 11., 1. 12., 5. 1., 2. 2. (poslední setkání i za účasti ct. Tenzin Palmo)

Místo setkání: Potala, Horovo náměstí 3, Praha 8, www.potala.cz 

Studium je vhodné pro praktikující buddhisty i pro úplné nováčky.

Zájemci prosím potvrďte svou účast na emailu dharma@potala.cz do 20. 9. Pokud se chcete na něco zeptat, napište nebo zavolejte Jitce (603 978 060) nebo Renátě (603 349 639).

Srdečně vás zveme!

Přátelé FPMT

Ctihodná Tenzin Palmo potkala budddhismus tibetské tradice na Novém Zélandu, když se přihlásila jako dobrovolnice do centra Nadace pro zachování mahájánové tradice – FPMT. V roce 2008 přijala útočiště (oficiálně se stala buddhistkou) od lamy Zopy rinpočheho. Tři roky na to, v březnu 2012, přijala mnišské sliby od Jeho Svatosti dalajlamy.  Poté absolvovala tříletý Základní program buddhistických studií v italském Institutu lamy Congkhapy. Nyní žije a studuje v klášteře Kopan v Nepálu.