Potala, o.p.s.

SVĚT SE NÁM JEVÍ PODLE TOHO, JAK SE NA NĚJ DÍVÁME – veřejná přednáška

Datum / čas
03/05/2012
19:00


Veřejná přednáška

českého mnicha tibetské buddhistické tradice ctihodného Lozanga Thubtäna.
Jeho Svatost dalajlama často říká, že je dobré si uvědomit, jak moc jsme si všichni podobní. Všichni si přejeme štěstí a toužíme se vyhnout utrpení, avšak většinou hledáme štěstí tam, kde jej nikdy nemůžeme najít. Hledat štěstí ve vnějších věcech je jako hledat orlí hnízdo na dně oceánu.

Buddhismus učí, že klíčem k pochopení světa je pochopení vlastní mysli. Je to naše mysl, která tvoří naše štěstí nebo neštěstí. Všichni máme schopnost naučit se se svou myslí pracovat tak, abychom zvládli své škodlivé emoce a rozvinuli kvality, které nám přinesou opravdovou radost. Buddhistické myšlenky mohou oslovit i ty, kteří se buddhisty být necítí.

Ctihodný Lozang Thubtän žije již osmým rokem v buddhistickém klášteře Nalanda ve Francii (http://www.nalanda-monastery.eu/), kde letos zakončí pětiletý Základní program buddhistických studií – studjijní program Nadace pro zachování mahájánové tradice (http://www.fpmt.org). Rád ostatním lidem zpřístupňuje Dharmu – Buddhovo učení.

Po přednášce bude možné získat informace o projektu Stúpa laskavosti v Praze. Na přednášku také navazuje dvoudenní seminář (5. – 6. května) – výklad Sútry srdce, jednoho z nejznámějších buddhistických textů.