Potala, o.p.s.

Tenzin Tsundue – Tibetský exilový spisovatel a aktivista

Datum / čas
11/06/2014
19:00


Tibetský publicista a aktivista Tenzin Tsundue nakonec přece jen dostal české vízum. Srdečně vás zveme na besedu a autorské čtení v novém termínu a tentokrát v Potale.

Tenzin Tsundue představí ukázky ze své tvorby a bude diskutovat o situaci, problémech a vyhlídkách Tibeťanů.

V roce 1997 přešel tajně hranici do Tibetu, ale byl čínskou pohraniční policií uvězněn a po třech měsících ve lhaském vězení „vrácen“ do Indie.

Jako aktivista proslul zejména svými úspěšnými pokusy z veřejných výškových budov rozvinout tibetskou vlajku a bannery se slogany jako Svobodný Tibet, kterými v roce 2002 přivítal v Indii čínského premiéra Ču Žung-ťiho a v roce 2005 čínského premiéra Wen Ťia-paa. Návštěvu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v Indii roce 2006 strávil pod dohledem indické policie v domácím vězení.

Tenzin Tsundue (český přepis Tändzin Cöndü) se narodil v 70. letech minulého století v rodině tibetských uprchlíků v severní Indii. Vystudoval univerzitu v jihoindickém Madrásu a v roce 1999 vydal první sbírku básní, poslední kniha mu vyšla v roce 2012. Kromě básní píše povídky a eseje, vyjadřuje se k politice i kultuře. Publikuje v indických novinách a časopisech a také v mezinárodních médiích, jeho texty byly zařazeny do časopiseckých i knižních antologií, vydaných jak v Asii, tak v mezinárodních literárních časopisech a sbornících.

Pomozte nám s propagací

Pokud si vytisknete a vyvěsíte pozvánku, budeme moc rádi.

Pozvánka v PDF ke stažení

Pozvánka na Tenzina Tsundue