Potala, o.p.s.

Tibetský lékař Čhangčhub Zöpa

Datum / čas
21/03/2025 - 23/03/2025
00:00

Místo konání
Potala – Himálajské centrum


Jak jsme již avizovali, ve dnech 21. – 23. března navštíví Himálajské centrum tibetský lékař a mnich Čhangčhub Zöpa.

Zájemci o tradiční diagnostiku a poradenství se mohou hlásit sms na tel. 775156886 nebo na e-mail potala@potala.cz Ozveme se vám zpět a potvrdíme termíny.

Večerní rituály 21. a 22. 3. od 19 hod. budou teprve upřesněny.

V neděli 23. 3. od 14 do 17 hod. proběhne s naším hostem také kulturní workshop – výroba campy – hlavního jídla Tibeťanů, připravovaného z praženého ječmene. Vlastnoručně vyrobenou campu společně ochutnáme na tradiční tibetské způsoby a odnesete si ji s sebou domů.

Příspěvek 400 Kč včetně ječmene, maximálně 8 účastníků, prosíme přihlašte se předem na tel. 775156886 nebo na e-mail potala@potala.cz


Pátek 21. 3. od 19 hod.

Léčebné zvukové sezení s tibetskými mísami

je formou zvukové terapie, která využívá vibrace a zvuky vydávané tibetskými mísami k podpoře léčení ve fyzické, emoční a duševní rovině.

Tyto mísy se tradičně vyrábějí ze slitiny kovů a hraje se na ně pomocí úderů nebo třením jejich okraje paličkou. Výsledné tóny a vibrace mohou mít prospěšný účinek na tělo a mysl.

Během léčebného zvukového sezení si účastníci většinou lehnou v uvolněné pozici a praktikující hraje na mísy okolo nich. Zvukové frekvence a vibrace pomáhají s vyrovnáním rovnováhy energie v těle, zbavují stresu, zlepšují jasnost mysli a přispívají k celkové pohodě.

Obecný přínos spojovaný s terapií tibetskými mísami zahrnuje:

1. Snížení stresu: uklidňující zvuky pomáhají navodit stav hlubokého uvolnění a snižují úzkost.

2. Úleva od bolesti: vibrace pomáhají snížit fyzickou nepohodu a napětí.

3. Zkvalitnění spánku: mnozí lidé potvrzují lepší spánek po sezení díky uvolnění a zmírnění stresu.

4. Emoční léčení: harmonizující frekvence pomáhají s uvolňováním emocionálních bloků.

5. Zlepšení meditace: tibetské mísy pomáhají prohloubit meditační praktiky zaměřením pozornosti na zvuky a vibrace.

Prosíme zájemce, aby se předem přihlásili e-mailem na potala@potala.cz nebo sms na tel. 775156886, kapacita místa je omezená.

Doporučený dobrovolný příspěvek 150 Kč bude využit pro léčbu pacientů v odlehlých oblastech Indie, kde chybí dostupná lékařská péče.

 

Sobota 22. 3. od 19. hod.

Rituál čöd

je jedinečná a mocná buddhistická i bönistická léčebná praktika, která pomáhá „odseknout“ připoutanost a ego pomocí konfrontace se strachem a utrpením. Původně tuto praktiku, jejíž kořeny vyrůstají z vadžrajánové tradice, vyučovala jóginka Mačig Labdön, která žila v Tibetu v 11. století.

Ústředním prvkem praktiky čöd je rituální obětování vlastního těla nadpřirozeným bytostem a duchům ve snaze odstranit překážky, léčit a očistit jak praktikujícího, tak prostředí. Symbolicky je to způsob zřeknutí se připoutanosti k vlastnímu já, jež je považována za kořen utrpení.

Praktikující zapojují prozpěvování manter, vizualizace a rituály, aby svůj strach proměnili v moudrost a využívají tento posvátný a hluboký čin obětování sebe sama.

1. Vizualizace obětování těla: praktikující si představuje, jak je jeho tělo rozsekáno a neizštně nabídnuto jako obětina duchům, démonům či božstvům. To symbolizuje vzdání se lpění a připoutanosti k vlastní fyzické formě.

2. Bubínek a zvonek: praktikující během rituálu používá malý ruční bubínek zvaný damaru a zvonek. Bubínek reprezentuje zvuk vesmíru a zvonek je symbolem moudrosti. Společně vytvářejí atmosféru vedoucí k transformaci.

3. Mantry: praktikující často recitují mantry, obzvlášť mantru čöd: Óm Áh Hung Bändza Guru Päma Siddhi Hung, jíž vzývají požehnání, ochranu a duchovní sílu.

4. Posvátný prostor: rituál se často odehrává na odlehlém, posvátném místě jako je hora nebo divočina, protože se věří, že duchové a další bytosti přebývají právě v takových oblastech. Provádění rituálu čöd je pro praktikujícího symbolickou výzvou čelit svým strachům v přítomnosti těchto bytostí.

5. Léčení a ochrana: léčebným aspektem rituálu je očišťování vlastní negativní karmy praktikujícího, léčení duševních a tělesných nemocí a vytváření duchovní ochrany. Vzdáním se těla při rituálu praktikující získává požehnání a pomáhá mu to překonat překážky ve svém životě nebo odstranit překážky druhým.

6. Přetvoření strachu: základním konceptem praktiky čöd je přetvořit strach v moudrost. Místo utíkání před strachem se s ním praktikující střetávají přímo, nahlížejí na něj jako na iluzi a používají jej jako prostředek osobního a duchovního růstu.

Rituál čöd je pokládán jak za hlubokou duchovní praxi, tak za metodu léčení, která kombinuje prvky meditace, vizualizace a mocných obětin za účelem odstranění negativních vlivů a dosažení vysvobození z utrpení.

Prosíme zájemce, aby se předem přihlásili e-mailem na potala@potala.cz nebo sms na tel. 775156886, kapacita místa je omezená.

Doporučený dobrovolný příspěvek 150 Kč bude využit pro léčbu pacientů v odlehlých oblastech Indie, kde chybí dostupná lékařská péče.

 

Neděle 23. 3. od 14 do 17 hod.

Kulturní workshop – výroba campy

Termín campa se používá jak pro samotnou surovinu, jemně mletou mouku z praženého ječmene, tak pro jednoduché hlavní jídlo Tibeťanů, které se z ní na několik způsobů připravuje, například za pomoci slaného čaje s jačím máslem.

Povíme si něco o tradiční stravě Tibeťanů a naučíme se campu si připravit. Vlastnoručně vyrobenou campu společně ochutnáme na tradiční tibetské způsoby a odnesete si ji s sebou domů.

Příspěvek 490 Kč včetně ječmene, kapacita workshopu je maximálně 8 účastníků, prosíme přihlašte se předem na tel. 775156886 nebo na e-mail potala@potala.cz