Potala, o.p.s.

Ugjän Bhuti Jangtön: přednáška o tibetské medicíně Sowa-Rigpaa a léčebné konzultace

Datum / čas
10/07/2022
17:00 - 19:00


Setkání, přednáška a praktické léčebné metody s lékařkou z Dolpa Amčhi Ugjän Bhuti Jangtön: Jak pomocí tradičního systému tibetské medicíny Sowa-Rigpa dosáhnout dlouhého života ve zdraví a dobré fyzické i duševní kondici.
Zájemci o pulsovou diagnostiku a osobní zdravotní konzultaci se mohou přihlásit co nejdříve e-mailem na potala@potala.cz nebo sms na tel.775156886. Termíny 10. 7. od rána do přednášky – upřesníme individuálně po dohodě s vámi.
Amčhi Ugjän Bhuti Jangtön
(v nepálské verzi též Urken Puti Gurung)
lékařka (amčhi) tradiční tibetské medicíny s devítiletou praxí
Narodila se roku 1984 ve vesnici Ccharka v Dolpu, ve vysokohorské himálajské oblasti Nepálu. Od roku 2005 studovala na Ústředním institutu pro vyšší tibetská studia v indickém Sárnáthu u Váránasí, kde pod vedením lékařů Prof. Dr. Ragdo Lozang Tändzina a Prof. Dr. Dordže Damdula podstoupila široce zaměřené devítileté studium tradičního lékařského systému Sowa-Rigpa. Kromě jiného během studia absolvovala také kurs praktik jógy nebo výcvikový kurs akupunktury. Po úspěšném absolvování v roce 2015 se na čas vrátila do své rodné vesnice Ccharky a starala se o místní pacienty. Od Výboru pro domorodý rozvoj Dolpa (Dolpo Indigenous Development Committee) obdržela ocenění za to, že se stala první ženou-lékařkou působící v Dolpu. V roce 2016 přešla jako rezidenční lékařka, farmaceutka a lektorka na Sowa Rigpa International College v nepálském Káthmándú, účastnila se řady mezinárodních konferencí. V roce 2017 založila v Káthmándú Snow Region Welfare Clinic (SRWC), kterou řídí. Cílem kliniky je s využitím tradičních diagnostických a terapeutických metod, jako jsou pulsová diagnostika, rozbor moči, baňkování měděnými i skleněnými baňkami, akupunktura atd., poskytovat nejlepší možný léčebný standard všem pacientům bez rozdílu, organizovat každoroční lékařské tábory v terénu a charitativní akce na klinice, kdy mohou i nemajetní lidé, kteří nemají přístup k lékařským službám, dostat zdarma ošetření a léky. Vizí do budoucna je nabídnout více podobných lékařských táborů a programů i pro obyvatele odlehlých himálajských oblastí včetně klášterů a škol, kde je lékařská péče těžko dostupná, a propagovat přístup tradiční tibetské medicíny k zdravému a spokojenému životu.
Stavbu kliniky ve vesnici Ccharka, odkud lékařka Ugjän Bhuti Jangtön pochází a na níž po absolvování svého studia působila, dlouhodobě prostřednictvím darů od řady přispěvatelů podpořila i Potala, o.p.s.
V Ccharce ve spolupráci s Potala, o.p.s. pracovali jako dobrovolníci MUDr. Pavla Hrdličková a ekolog RNDr. Jan Piňos.