Potala, o.p.s.

Úvod do praxe dzogčhenu v běžném životě – Geshe Gyatso

Datum / čas
12/02/2013
18:30


Dzogčhen je starobylé posvátné učení, které bylo v Tibetu po staletí udržováno
v tajnosti. Ale velký mistr dzogčhenu tradice yungdrung bön Dawa Gyaltsen řekl: “Narazíte-li na kvalifikované žáky toužící po zasvěcení do těchto nauk, učte jich třeba i stovky“.

Geshe Gyatso z kláštera Triten Norbutse v Nepálu věnuje svou přednášku právě dzogčhenu – vzácné duchovní metodě sebe vysvobození.

Jmenovitě se bude věnovat:
-Co je dzogčhen
-Porovnání dzogčhenu v bönu s těmito naukami v tibetském buddhismu
-Různým liniím předání a souvisejícím textům
-Dzogčhenovým mistrům a praxím jako jóga trul khor
-Dzogčhenu v tibetském klášterním vzdělávacím systému
-Dzogčhenové praxi laiků v běžném životě

Věříme, že vám přednáška umožní posoudit, zda je dzogchen vhodným učením pro vás.

 Geshe Gyatso (Yungdrung Gyatso Choekhortshang) se narodil v himalájském region Nepálu Dolpo v roce 1980. V deseti letech potkal svého učitele, J.E. Lopona Tenzina Namdaka Rinpo
he. Pod jeho vedením studoval osmnáct let sutru, tantru i dzogchen v Akademii studií Yungdrung bon v rámci Triten Norbutse Institution. V roce 2008 studia završil a byl mu udělen titul gešhe, nejvyšší akademické ocenění v tibetském klášterním vzdělávání. Po studiích absolvoval několik speciálních meditačních ústraní, jedno z nich věnované józe trul khor. Kromě toho působil jako správce školy a kliniky tibetské medicíny “Bhumzhi Medical School”. V současnosti je hlavním editorem časopisu kláštera Triten Norbutse “Drepoi Beltam” a také se stará o rekonstrukci kláštera Tashi Namgyal v jeho domovině Dolpu.