Potala, o.p.s.

Bhútán – země blízko nebe

Datum / čas
13/03/2015 - 14/06/2015
09:00 - 16:00


Kromě nádherných přírodních scenérií je pro Bhútán charakteristická také tradiční textilní výroba, která představuje pro mnohé obyvatele velmi důležitou součást jejich kulturního dědictví.

Výstava návštěvníky seznámí s jednou z nejvýraznějších dominant Bhútánu, kterou je tradiční tkalcovské řemeslo. Textil v Bhútánu odjakživa symbolizoval bohatství rodiny a společenské postavení. Důležitost textilií podtrhuje i fakt, že darování oděvu hraje významnou roli ve složité bhútánské etiketě. Bhútánské textilie vynikají nádhernými vzory, které vznikají složitou technikou. Přímo ve výstavě můžete od 13. do 20. března 2015 pozorovat bhútánskou tkadlenu Kumbu Lhamo při práci. Ve výstavě ji (s výjimkou možných krátkých přestávek) naleznete každý všední den od 10 do 12 hod. následně od 16 do 18 hod., o víkendu od 10 do 18 hod.

Tkaní bylo vždy doménou žen, včetně těch z aristokratických rodin, a v této tradici pokračují členky královské rodiny i v současnosti. Její výsost Ashi Sangay Choden Wangchuck, královna-matka, je dokonce patronkou Královské textilní akademie, která jedinečné předměty pro výstavu zapůjčila. K vidění však bude také část bhútánských předmětů z rozsáhlé sbírky Náprstkova muzea.Z exponátů na výstavě vyniká například bavlněný ženský šál s hedvábnou výšivkou Osmi buddhistických šťastných symbolů nebo pokrývka trůnu z konce 19. století. Výstavní prostor navíc oživují fotografie Zdeňka a Michala Thomových.

Stránky výstavy