Potala, o.p.s.

Zakázaný filmový večer před čínskou ambasádou

Datum / čas
10/03/2010
18:00 - 20:00


Amnesty International si Vás dovoluje pozvat na veřejné shromáždění spojené s filmovou projekcí při příležitosti Dne Tibetu.

Je možné zaměstnancům čínské ambasády promítnout film za jehož natočení byl tibetský dokumentarista odsouzen k šesti letům vězení? Amnesty International se o to pokusí. Podporou jí budou desítky lidí, kteří si každý rok připomínají Den Tibetu a porušování lidských práv v tomto regionu.

Prostranství před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky se promění v kino pod širým nebem. Na programu bude dokument "Leaving Fear Behind" tibetského filmaře Dhondupa Wangčchena. Před zatčením pracoval na dokumentu, ve kterém Tibeťané kritizovali čínské úřady, vyjadřovali názor na konání olympijských her v Pekingu nebo mluvili o svém vztahu k dalajlámovi. Dokument je v Číně zakázán, podle Amnesty International by však čínské úřady neměly zavírat oči před zoufalou situací, která v Tibetu panuje.

Apel za propuštění vězněného dokumentaristy na místě podepíší následující čeští filmaři: Ivo Bystřičan, Bohdan Bláhovec, Miroslav Janek, Radovan Síbrt a Olga Sommerová.

Shromáždění také uctí památku dvou Tibeťanů, Losanga Gyaltse a Lovara, kteří byli popraveni v souvislosti s protesty z roku 2008.