Potala, o.p.s.

Vyúčtování Music for Tibet 2009

Na hlavní účet o.s.Potala přišlo za MFT Hronov 2009 celkem: 43.400,- Kč.
Tato částka se rozdělila mezi následující projekty:

15.000,- Kč na projekt polikliniky ve vysokohorské oblasti Dolpo v Nepálu.
Je to oblast sousedící s Tibetem, velmi odlehlá, kde žijí obyvatelé (tibetská národnostní skupina) poměrně izolovaně, nevede tam žádná silnice a pěší přístup trvá cca týden. Není tam dostupná lékařská péče.
Ve spolupráci s tibetským exilovým klášterem Mänri se tam buduje poliklinika – stavba budovy byla již dokončena – použil se tradiční materiál – kámen, dřevo, které se muselo dovézt na zvířatech, případně nanosit lidmi, práci při stavbě získali místní obyvatelé.
V současné době probíhá vybavení lékařským materiálem, několika lůžky atd. Součástí projektu je podpořit i studium budoucích lékařů – nyní jedna mladá žena studuje již druhým rokem v Káthmándú západní medicínu a další, též žena, tibetskou tradiční medicínu.
Poliklinika bude sloužit nejenom pro lékařské ošetření místních lidí, ale i jako
osvětově působící hygienická stanice.
Částka 15.000,- Kč byla předána představenému kláštera Mänri během jeho cesty do Evropy, při níž navštívil
i Českou republiku a měl zde přednášku a výklad učení, dne 8. 11. 2010.
 

dále částka 8.400,- Kč byla předána do internátní školy projektu Braille bez hranic v tibetské Lhase.
Tento projekt Potala podporuje již deset let, podle potřeby a možností se
někdy nakoupí výukové, herní aj. pomůcky (např. slepecké hodinky a budíky, slepecké hole v dětských velikostech, míče s rolničkou, speciální karetní hry, Člověče nezlob se atd atd.) pro nevidomé děti, jindy se předají peníze. Tentokrát byla předána finanční podpora přímo na místě během soukromé cesty do Tibetu.
Částka 8.400,- z Hronova byla předána dne 31. 5. 2010 ve Lhase.

dále částka 20.000,- Kč z Hronova byla odeslána v březnu 2011 na projekt rekvalifikace a ekonomické soběstačnosti pro nomády v severovýchodním Tibetu, v tradiční provincii Amdo.
Podpora se týká nomádů, které čínská vláda násilně usazuje do nově vznikajících betonových vesnických osad a znemožňnuje jim kočovat se svými stády jaků a ovcí.
Tito lidé nemají žádné vzdělání, ani neovládají řemesla, neorientují se v čínském obchodu. Ve spolupráci s místními tibetskými učiteli vzniklo školicí středisko, kde se již třetím rokem nabízejí kurzy stavebnictví, tradičních řemesel, nově nyní obor opravář motorových vozidel a počítá se s počítačovým a IT kurzem. Každý Tibeťan, který projde některým z kurzů a založí si vlastní živnost, musí následně vzít do učení nebo na zaškolení dalšího zájemce z řad tibetských nomádů.
V současné době je snaha zakoupit nebo postavit vlastní malou nemovitost (jinak se platí nájem v učebnách místní školy), peníze jdou na platy učitelů a školitelů, platí se z nich též otop, osvětlení aj. provozní náklady.