Potala, o.p.s.

Döndub Wangčhen, tibetský filmař v ČR

Zdroj: Paměť národa

Zdroj: Paměť národa: https://www.pametnaroda.cz/cs/wangchen-dondub-1974

Ve dnech 21. – 25. ledna 2022 přijede do České republiky Döndub Wangčhen, tibetský filmař, autor “olympijského” dokumentu Nechat strach za sebou (Leaving Fear Behind), za nějž byl v Číně uvězněn na šest let.
Návštěva Prahy je součástí jeho cesty po evropských zemích (Francie, Německo, Švýcarsko, Nizozemsko, Rakousko aj.). Döndub Wangčhena doprovází ředitel evropské části mezinárodní organizace International Campaign for Tibet (ICT), pan Wangpo Tethong.
 
Cesta se koná v době příprav a zahájení olympiády (Zimních olympijských her v Pekingu 2022), jejichž organizaci Mezinárodní olympijský výbor svěřil již podruhé Číně.
Režisér Döndub Wangčhen se chce ve vybraných západních zemích podělit o svůj osobní příběh (6leté věznění, mučení a útěk z Tibetu), ale především diskutovat o významu olympiády, ať už pro Tibeťany či jiné národnostní menšiny. Součástí některých setkání bude i promítání jeho dokumentu Nechat strach za sebou(Leaving Fear Behind) o olympiádě v roce 2008.
 
Döndub Wangčhen obdržel v roce 2012 Mezinárodní cenu svobody tisku, kterou udílí Výbor na ochranu novinářů. V roce 2014 se stal nositelem Ceny Václava Havla za kreativní disent, kterou mu udělila nadace Human Rights Foundation.
Döndub Wangčhen se během pobytu v Praze setká s představiteli obou komor Parlamentu, sinology a tibetology, představiteli neziskových organizací i veřej