Potala, o.p.s.

Festival ProTibet 2015 bude seznamovat s tibetskou kulturou

Unikátní filmové projekce, originální himalájské výrobky, benefiční akce Café ProTibet nebo uspořádání výstavy , to vše nabídne letošní ročník Festivalu ProTibet. Smyslem přehlídky je podpořit malé mnichy v indickém klášteře Diskit. Peníze ze vstupného a prodeje jsou určeny na jejich vzdělávání a lékařskou péči.

“Festival se letos koná ve více jak 30 městech, například v Ostravě , Olomouci nebo Brně . Tam všude se budou moci návštěvníci během měsíce seznámit s tradicemi a kulturou Tibetu,” říká koordinátorka festivalu ve městech Mgr. Gabriela Gazdíková .

Festival nabídne několik filmových projekcí. Poprvé se bude promítat dokument , který natočil britský režisér Joshua Dugdale nazvaný Bez mrknutí . Autor snímku dostal unikátní příležitost natáčet 18 měsíců v bezprostřední blízkosti dalajlamy. Film tak představí dalajlamu nejen jako duchovního vůdce, ale ukáže i jeho privátní život.

Návštěvníci budou mít také příležitost vidět vězeňské drama s názvem Drapchi. „Jsme velmi rádi, že jsme do letošního programu získali snímek Drapchi. Jedná se o film režiséra Arvinda Iyera, v němž hlavní roli ztvární Namgyal Lhamo, která v roce 2012 navštívila Českou republiku a moc se jí tady líbilo , “ říká k další f ilmové proje kci Gabriela Gazdíková .

Nabídka filmů je velmi pestrá, mezi další filmové projekce se řadí Starý pes tibetského režiséra Pemy Tsedena, příběh šesti dětí bojujících o svobodu Good Bye Tibet nebo film inspirovaný buddhistickou filozofií o nalezení moudrosti Slova mého dokonalého učitele .

Při promítání filmů je také možné si zakoupit výrobky. Výtěžek z prodeje také podpoří malé mnichy z kláštera Diskit.

Benefiční akce Café ProTibet propojuje příjemné s užitečným. Návštěvníci festivalu mohou přispět k celkovém u výtěžku Festivalu ProTibet zakoupením kávy ve vybrané kavárně ve svém městě.

„Tashi Delek neboli přeji vše dobré lidem České republiky a děkuji mnohokrát za Vaši podporu,“ vzkazuje režisér filmu Drapchi Arvind Iyer.  

MOST, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících indických Himálajích a v Tibetu. Pomáháme tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádským rodinám a starým lidem bez rodin. Realizujeme projekty na podporu tamních škol a podporujeme místní ekonomiku zakládáním chráněných dílen.

Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce.

http://protibet.cz/