Potala, o.p.s.

Naléhavá výzva tibetské exilové vlády – 9. dubna 2008

9. dubna 2008

Podle tiskové zprávy z 2. dubna prohlásil předseda tibetské organizace Komunistické strany Číny Čang Čching-li, že všechny osoby, které se účastnily nedávných „výtržností“ v Tibetu, budou ještě v dubnu souzeny a odsouzeny k nejpřísnějším trestům.

Na schůzce, které se zúčastnily komunistické kádry od okresní úrovně výš včetně vládních činitelů, podle dostupných informací Čang Čching-li prohlásil, že úřady mají přijmout čtyři rychlá opatření, mimo jiné rychlé nastolení pořádku, rychlé zatýkání a rychlé soudní procesy. Vzhledem k uvedeným opatřením je zřejmé, že úřady v Tibetu mají v úmyslu uspořádat rychlé sumární procesy bez dodržení řádných právních postupů a provést výkon trestů. V této souvislosti je třeba uvést, že z více než 100 mnichů z chrámu Ramočhe bylo již 7. dubna zatčeno 70 mnichů.

Proto naléhavě žádáme mezinárodní právní orgány a vlády, aby pomohly zachránit životy zatčených a zajistit pro ně řádné soudní řízení.

Vzhledem k velmi přísnému omezení pohybu se k Tibeťanům, zejména k těm, kteří žijí v klášterech, nemohou dostat dodávky potravin. Proto dále žádáme o pomoc v tom smyslu, aby lidem uzavřeným v klášterech, kde nedostatek potravin působí velké utrpení a může způsobit i smrt vyhladověním, byl včas dodán dostatek potravin a dalších potřeb. V souvislosti s hladem ve Lhase již došlo k úmrtí. 

Kašag, tibetská exilová vláda

 [Zdroj: tibet.net, překlad Lungta]