Potala, o.p.s.

Společná tisková zpráva – Shromáždění za svobodnou olympiádu

Ve čtvrtek 24. dubna se v čase od 14 do 21 hodin uskuteční v Opletalově ulici v Praze shromáždění s podtitulem „Lidská práva nejsou jen Tibet, olympijské hry nejsou jen sport“.

Shromáždění svolané k příležitosti zasedání Českého olympijského výboru a delegátů českých sportovních svazů není podle organizátorů voláním po bojkotu olympijských her. Naopak, cílem je vyjádřit podporu všem českým sportovcům, kteří se svobodně rozhodnou zúčastnit se olympijských her v Pekingu.

„Žádáme Český olympijský výbor, aby dodržel svůj slib a žádným způsobem neomezoval svobodu projevu českých sportovců, kteří se budou chtít vyjádřit k porušování lidských práv v Číně a Tibetu,“ řekl zástupce občanského sdružení Lungta.

Organizátoři happeningu chtějí Českému olympijskému výboru připomenout, že lidská práva nejsou politickou záležitostí a diskuse o lidských právech nejsou politizováním olympijských her.

„Vyzýváme Český olympijský výbor, aby sám jasně deklaroval svůj protest proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu a v tomto duchu apeloval na Mezinárodní olympijský výbor,“ uvádí se ve společném prohlášení organizátorů.

Shromáždění doprovodí vystoupení řady hudebních skupin, jako je Jablkoň, Létající koberec a další, výstava fotografií z Tibetu v prostoru hlavního nádraží Praha a prezentace organizací zajímajících se o lidská práva a o Tibet.

Na přípravě se podílejí organizace Lungta, Potala, M.O.S.T., Namasté Nepál, Barmské centrum Praha, Lidská práva bez hranic, Olympic Watch, Amnesty International ČR a Člověk v tísni.

Za organizátory:

K této příležitosti vychází i speciální číslo novin – ke stažení zde