Potala, o.p.s.

31.3. Ostrava – druhá svíčková vigilie za oběti čínského zásahu v Tibetu

Datum / čas
31/03/2008
19:00 - 20:00


Na základě pokračujících represí v Tibetu svoláváme v pondělí 31. března 2008 v 19:00 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě druhou protestní svíčkovou vigilii za oběti násilného potlačení demonstrací v Tibetu. Zapálením svíčky a pochodem vyjádříme podporu a naději těm Tibeťanům, kteří formou nenásilí protestují proti porušování lidských práv ze strany Číny.

Důvody setkání:

  • Stále pokračují tvrdé zákroky ze strany Číny proti organizátorům demonstrací, které se rozšířily do mnoha míst Číny obydlených Tibeťany. Na místa protestů přijíždějí dlouhé kolony vojenských aut, buddhistické kláštery jsou obklíčeny desítkami těžkých vojenských vozidel a stovkami vojáků.
  • Probíhá zastrašování a svévolné zatýkání tibetských občanů, během dne i noci jsou navštěvovány jejich domovy a "podezřelé osoby" jsou zatýkány včetně celých rodin. Města a vesnice jsou objížděny policejními hlídkami, které vyhlašují finanční odměny za udání organizátorů demonstrací. Dle vyvěšovaných plakátů bude s organizátory, kteří se dobrovolně nevydají, včetně těch kdo je skrývají, velmi tvrdě zakročeno. Stovky Tibeťanů jsou pohřešovány.
  • Při minulých shromážděních byla zaznamenána střelba do demonstrantů, kteří šli v průvodu a provolávali hesla "Svobodu Tibetu", "Ať žije dalajlama", aniž by se dopustili jakýchkoli násilných činů. Při ohledání mrtvých z protestů 17. a 19.3.2008 bylo identifikováno několik mladistvých včetně 16-ti leté studentky místního gymnázia.
  • Do dnešního dne nebyla vyslána nezávislá mezinárodní vyšetřovatelská mise OSN do Tibetu.
  • Přestože byla pro vybrané západní novináře uskutečněna návštěva Tibetu, není novinářům dovolen volný pohyb po Tibetu ani rozhovory s jimi vybranými Tibeťany. Vyjímkou je narušení tiskové konference tibetskými mnichy v Paláci Džókang 27.3.2008.

Proč právě 31.3. ?

  • 31.3. budou tisíce lidí na celém světě zapalovat svíčkovou vigilii za oběti čínského zásahu
  • 31.3. je mezinárodně vyhlášeným "Dnem aktivismu" (Day of Action)
  • 31.3. předají zástupci mezinárodní organizace Avaaz.org svou petici s více než milionem podpisů adresovanou čínskému prezidentu Hi Jintaovi stovkám čínských konzulátů na celém světě. Tato petice žádá zahájení dialogu čínské vlády s dalajlamou a představiteli tibetského lidu.
  • 31.3. bude v Pekingu s velkou slávou přivítána Olympijská pochodeň, jejíž trasa má zatím stále vést přes více než 50 let okupovaný Tibet. Naše svíčky budou v tuto chvíli "alternativní olympijskou pochodní lidských práv".

Připojte se k nám a projevte nesouhlas se způsobem, jakým se čínská vláda postupovala a stále postupuje proti tibetským demonstrantům, podpořte zaslání vyšetřovatelské mise OSN do Tibetu a zastavení represí v Tibetu ze strany čínské vlády.

Shromáždíme se v 19:00 na Masarykově náměstí u Morového sloupu, kde zapálíme svíčky – symboly soucitu a naděje – a vydáme průvodem do Komenského sadu k památníku padlých.

Vyzýváme účastníky, aby si vzali svíčky s sebou.

Na místě budete moci podepsat petiční dopisy za vězněné tibetské mnichy a další politické vězně v Číně.