Potala, o.p.s.

Vyšel český překlad knihy Mikela Dunhama – Buddhovi bojovníci

Doporučujeme vám novou knihu z nakladatelství Paseka:

Mikel Dunham – Buddhovi bojovníci

Příběh tibetských bojovníků za svobodu, úlohy CIA, čínské invaze a pádu Tibetu

Kniha je příběhem desítek tisíc Tibeťanů, kteří se zbraní v ruce vystoupili proti krvavé okupaci své země komunistickou Čínou a ničení všeho, co jim bylo svaté. Nejen válečníci z východního Tibetu, ale i tisíce buddhistických mnichů, kteří odvolali svůj slib nenásilí, se chopili zbraní a vyrazili proti přesile čínské komunistické armády. Jediný, kdo se pokusil podpořit tibetský národ v jeho statečném odporu, byly v té době Spojené státy americké. Skupina agentů CIA tajně cvičila a vyzbrojovala khampské bojovníky v naději, že se Tibeťanům podaří postupem času osvobodit.

„Čínská invaze do Tibetu a jeho okupace je jednou z největších tragédií. V důsledku těchto událostí zahynul víc než milion lidí. Z velké části byla zničena starobylá kultura i s jejími budovami, literaturou i uměleckými díly. Zejména v Khamu, východním Tibetu, kde si lidé podrželi válečnický charakter svých předků, se zformovaly skupiny bojovníků a proti Číňanům vedly ozbrojený odpor… A jsem rád, že Mikel Dunham dokázal v této knize převyprávět příběh těch statečných mužů do značné míry tak, jak mu jej vyprávěli oni sami.“

Jeho Svatost dalajlama, z předmluvy

Mikel Dunham je spisovatel, malíř a fotograf. V knize Buddhovi bojovníci zúročil materiály a svědectví, které po mnoho let sbíral v prostředí buddhistických mnichů a tibetských exulantů v Indii.

Z angličtiny přeložil Petr Bílek, váz., 392 stran, cena 399 Kč, ISBN 978-80-7432-104-7

Koupit