Potala, o.p.s.

Dalajlama přicestuje na pětidenní návštěvu Slovenska a České republiky

Dharamsala, 9. září: Jeho Svatost dalajlama započal v úterý pětidenní návštěvu Slovenska a České republiky. 74-letý tibetský vůdce dnes obdrží v Divadle Pavola Országha Hviezdoslava v Bratislavě mezinárodní cenu Jána Langoše. Toto ocenění se uděluje obráncům lidských práv na památku významného bývalého slovenského disidenta pana Jána Langoše, který bojoval proti komunismu a totalitního režimu v bývalém Československu.

"Mezinárodní cena Jána Langoše bude udělena Jeho Svatosti 14. dalajlamovi jako uznání jeho celoživotního odporu proti represivnímu režimu v Číně. Kromě toho chce Nadace Jána Langoše uznat jeho konzistentní a nenásilný boj za lidská práva a prosazování principů lásky , tolerance a soucitu po celém světě" sdělili představitelé Nadace.

Dnes bude dalajlama ve sportovní hale Pasienky v Bratislavě pro veřejnost hovořit o soucitu. Tam také slavnostně otevře výstavu o Tibetu.

Jeho Svatost dalajlama odjede zítra do Prahy, kde se 11. září zúčastní mezinárodní konference "Mír, demokracie a lidská práva v Asii". Konference se zúčastní laureáti Nobelovy ceny, mezinárodní experti, diplomaté, poslanci, učenci a spisovatelé. Jednodenní konference je pořádána v Praze Nadací Forum2000.

Laureáti Nobelovy ceny Jeho Svatost dalajlama, paní Jody Williams a pan Frederik Willem de Klerk, bývalý prezident Jihoafrické republiky, se na konferenci zúčastní diskuse na téma "Výzvy pro mír, demokracii a lidská práva v Asii". Moderovat diskusi bude Paní Paula Dobriansky, bývalá státní tajemnice pro globální záležitosti, a bývalá zvláštní koordinátorka pro tibetské otázky.

Jeho Svatost dalajlama se dne 11. září sejde s bývalým prezidentem České republiky Václavem Havlem.

12. září odletí Jeho Svatost dalajlama zpět do Indie.