Potala, o.p.s.

Oslava tibetského Nového roku – Losaru s mniškou Tenzin Palmo

Datum / čas
24/02/2020
08:00 - 13:00


Začneme v 9 hodin přípravou oltáře, do níž se můžete zapojit. Pak bude následovat společná NOVOROČNÍ MEDITACE. Buddhismus říká, že výsledky jakéhokoli našeho jednání záleží na motivaci, která nás k němu vede. Během půl hodinky až čtyřiceti minut se budeme snažit uvědomit si skvělý potenciál našeho života a také to, jak bychom ho chtěli využít. Pokud jste nikdy předtím nemeditovali, vůbec nevadí!

Následovat bude LAMA ČPA, jak tomu říkají Tibeťané, neboli poděkování všem našim učitelům a uvědomění si jejich laskavosti. Tento obřad uctění guruů čili gurupúdža, zpívaná především v tibetštině a s hlavní shrnující modlitbou v češtině, je tradiční losarovou záležitostí všech klášterů školy Gelug, ke které patří i ten můj. Její součástí je takzvaný cchog – požehnání nejrůznějších dobrot, které se potom rozdělí mezi účastníky. Můžete tedy přinést na oltář cokoli, co neteče, nelepí a snadno se dělí – nejlépe balené menší kousky.

Losar je velmi příznivý den pro jakékoli ctnostné aktivity a zásluhy z nich tradičně věnujeme dlouhému životu Jeho Svatosti Dalajlamy, ale také třeba úspěchu nejrůznějších projektů, nebo lidem, kteří jsou zrovna v těžké situaci. Můžete popřemýšlet, kam byste chtěli svá dobrá přání nasměrovat a napsat si pár poznámek, které společně přečteme. Púdža zabere tak hodinku a půl. No a potom VYVĚSÍME PRAPORKY LUNGTA a dáme si společný oběd z toho, co kdo přinese, takzvaný Pot Luck. A bude-li chuť, můžeme potom ještě posedět a popovídat u čaje.