Potala, o.p.s.

Tibetský kulturní workshop – zažijte atmosféru kláštera

Datum / čas
09/11/2017
10:00 - 21:00


Díky přítomnosti čtveřice mnichů z tibetského exilového kláštera Gandän proměníme Himálajské centrum na klášterní kuchyň, chrámovou svatyni, knihovnu s tiskárnou i typickou mnišskou celu.

BLOK I. (11 – 17 hod.)
Od 11 hod. začneme společně připravovat a na typických tibetských kamnech vařit tradiční tibetské pokrmy, seznámíme se s obvyklou stravou mnichů i ostatních Tibeťanů. Ochutnáme i domácí dobroty přímo ze Lhasy. Co si navaříme, to si – až bude hotovo – zhruba kolem 12:30 -13 hod. sníme.

Od 14 do 17 hod. budou probíhat pod dohledem tibetských mnichů workshopy s výkladem.
Z originálních kovových forem dovezených ze Lhasy si vyrobíme hliněné reliéfy cchaccha s postavami buddhů a bódhisattvů, z barevných šňůrek se naučíme splést ochranný “lapač démonů” a jiných negativních sil zvaný namkha, ve svatyňce si vyrobíme obětiny z těsta a zkusíme si tisk listu tibetské knihy a praporků lungta z originálních dřevěných matric. 
K tomu nám mniši přiblíží, jak vypadá obvyklý den a představí nám důležité obřady a praktiky v klášteře i v běžné tibetské domácnosti, seznámí nás s druhy obětin a jejich použitím, významem ochranných symbolů apod. Budeme svědky klášterní filozofické disputace. 

BLOK II: (17 – 22 hod.) 
Od 17 hod. další společné vaření – podle počtu účastníků.
Kolem 18 – 18:30 hod. proběhne společná večeře.

Od 19:30 hod. Kolo života – klíč k bytí
Geše Lozang Zöpa přednese učení o tzv. kole bytí neboli kole života, které symbolizuje sansáru – koloběh převtělování a překážky, které bytostem brání se z nekonečného řetězce dalších a dalších zrození osvobodit.
Buddhisté nevěří, že smrt je konec života. Když někdo zemře, podstata jeho vědomí přechází podle stavu jeho karmických zásluh, skóre správných a nesprávných skutků a jednání, do další existence v některé ze šesti říší. Kolo života a smrti je udržováno v chodu působením tří překážek, jimiž jsou lpění, nenávist a nevědomost. Dokáže-li se jich bytost zbavit, podaří se jí uniknout z koloběhu a stát se probuzenou. 

Od 21 hod. recitování manter, tibetská dechová jóga, meditace
Zakončení cca kolem 22 hod.

JAK SE PŘIHLÁSIT
Prosíme, na jednotlivé bloky se hlaste dopředu na e-mail: potala@potala.cz nebo přes SMS na tel. 775 156 886. Kapacita pro workshopy je 50 osob. První blok je vhodný i pro starší děti. Přednost mají zájemci o celý blok, volné kapacity je možno doplnit i zájemci, kteří budou chtít přijít jen na jednotlivou část. Příspěvek na vaření 250,- Kč, příspěvek na materiál pro klášterní workshop je 100,- Kč. Doporučený dobrovolný příspěvek pro klášter Gandän 200,- Kč.